WITAMY NA STRONIE NASZEJ SZKOŁY :) ::Pedagog szkolny oferuje swoją pomoc uczniom i Rodzicom- więcej informacji w zakładce "ZDALNA POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA"::Uwaga! Od 15.02.2021r. rozpoczyna się rekrutacja do oddziału przedszkolnego. Szczegółowe informacje w zakładce: Rekrutacja.

Aktualności

19 lutego 2021 16:59 | Aktualności

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO 2021

 Używając na co dzień języka, nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jest ważny w naszym życiu, nie myślimy o tym, że nadaje formę naszym wyobrażeniom, myślom, tworzy naszą osobowość i w efekcie nas samych, to jak działamy. Język pozwala na formułowanie myśli, idei, wyrażanie uczuć, tworzenie pomysłów i ich przekazywanie. Język pozwala uczyć się i poznawać świat, cieszyć się życiem. Jest to pierwszy język, który usłyszeliśmy i nauczyliśmy się rozumieć, język którym mówiła do nas najważniejsza osoba w naszym życiu – nasza Mama.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.

dff

Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu.
Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

 Z okazji święta naszego języka zachęcamy wszystkich do zabawy! W poniższej prezentacji znajdują się różnorodne zadania, które z pewnością przypadną Wam do gustu. Powodzenia!

https://view.genial.ly/602d326ae6114b0d9d7b9f7a/interactive-image-miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego-2021

 

Przeczytano: 225 razy. Wydrukuj|Do góry