WITAMY NA STRONIE NASZEJ SZKOŁY :) ::REKRUTACJA DO KLASY 1 - informacje w zakładce REKRUTACJA::Pedagog szkolny oferuje swoją pomoc uczniom i Rodzicom- więcej informacji w zakładce "ZDALNA POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA"::Nowe informacje dla uczniów i Rodziców dotyczące zagrożenia koronawirusem w zakładce KOMUNIKATY

Aktualności

29 kwietnia 2020 19:27 | Aktualności

Święto Konstytucji 3 Maja

W niedzielę będziemy obchodzić Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku nasi uczniowie nie będą mogli uczestniczyć w szkole, w tradycyjnej akademii z okazji tej uroczystości, dlatego też chcielibyśmy przypomnieć kilka ważnych faktów związanych z historią tego dnia na naszej stronie internetowej oraz zachęcić do wykonania zadań online na ten temat.

3 maja to data uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję. Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I WŚ kiedy Polska odzyskała niepodległość Święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II WŚ w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej Święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie. W tym dniu każdy patriota wywiesza przed dom biało-czerwoną flagę. 

 

Polecamy film „Konstytucja w Polsce - jak powstała?” https://www.youtube.com/watch?v=-GBAolHelHs

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły, aby wykonali zadania na udostępnionych poniżej stronach w ramach sprawdzenia swojej wiedzy o Konstytucji 3 Maja:

https://wordwall.net/pl/resource/1766444/historia/konstytucja-3-maja

https://wordwall.net/pl/resource/1599896/sejm-wielki-i-konstytucja-3-maja

https://learningapps.org/783191

https://learningapps.org/watch?v=p201702g220 

 

 

Przeczytano: 64 razy. Wydrukuj|Do góry