WITAMY NA STRONIE NASZEJ SZKOŁY :) ::REKRUTACJA DO KLASY 1 - informacje w zakładce REKRUTACJA::Pedagog szkolny oferuje swoją pomoc uczniom i Rodzicom- więcej informacji w zakładce "ZDALNA POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA"::Nowe informacje dla uczniów i Rodziców dotyczące zagrożenia koronawirusem w zakładce KOMUNIKATY

Aktualności

22 lutego 2020 13:44 | Aktualności

Dzień Języka Ojczystego

W dniu 21 lutego w naszej szkole odchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Według UNESCO, niemal połowa z języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Tego dnia na naszych Uczniów czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez Organizatorów, czyli p. Martę Goszczyńską i p. Kingę Sporysiak. Dzień rozpoczęliśmy od niecodziennej lekcji nt. Język polski da się lubić!. Podczas niej mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących naszego języka ojczystego, a także trochę się rozruszać… Zadaniem klas było odnalezienie ukrytych na korytarzu kodów QR i wykonanie poleceń w nich ukrytych. Wszystkie klasy musiały także zmierzyć się z Pokojem Zagadek umiejscowionym w sali nr 6. Na zakończenie dnia podsumowaliśmy zadania dotyczące polskich noblistów w dziedzinie literatury. Dzięki temu mieliśmy okazję poznać bliżej te wyjątkowe postacie.

W dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego poznaliśmy również laureata szkolnego konkursu o tytuł Mistrza Poprawnej Polszczyzny. Miło nam poinformować, że została nim uczennica klasy VI – Natalia Jabłońska.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!

 

Przeczytano: 104 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: