WITAMY NA STRONIE NASZEJ SZKOŁY :) ::15,16,17.04.2019 - EGZAMINY ÓSMOKLASISTY - DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH

Aktualności

30 września 2018 16:05 | Aktualności

"Szlakiem ginących zawodów" - wycieczka uczniów klas I-III

 W dniu 25 września 2018 r. uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej  wędrowali „Szlakiem ginących zawodów” uczestnicząc  w wycieczce do Bolimowa i Konarzewa. Szukając geometrycznego środka Polski, natrafimy na wieś Konarzew w gminie Piątek.

Pierwszym etapem wycieczki był udział w warsztatach wikliniarskich w Konarzewie. Uczniowie zapoznali się z zanikającym już dziś rzemiosłem. Oglądali wyroby wikliniarskie i sami spróbowali własnych sił w wyplatankach z wikliny. Kolejnym punktem były zajęcia z wycinankarstwa podczas których wszyscy z wycinali ptaszka z tradycyjnej legendy bolimowskiej. W czasie tych warsztatów powstały piękne łowickie wycinanki.
Następnie udaliśmy się do Bolimowa, gdzie w warsztacie garncarskim rodziny Konopczyńskich prowadzonym od blisko 200 lat uczniowie  mogli  podpatrzeć pracę garncarza oraz zobaczyć i usłyszeć o długich etapach powstawania naczyń glinianych. Czas upłynął wszystkim bardzo szybko bo każdy z uczestników spróbował trudnej sztuki „lepienia garnków” oraz pokusił się by z jego rąk powstało prawdziwe arcydzieło … jedyne i niepowtarzalne! Uczniowie lepili z gliny wyroby według swoich pomysłów. Próbowali pracy przy kole garncarskim. Prawdziwą gratką był oczywiście zakup niecodziennych, urokliwych glinianych naczyń i wisiorków. Była to przygoda pełna wrażeń, przepełniona interesującymi     warsztatami i zakończona ogniskiem oraz pieczeniem kiełbasek.
Wycieczka umożliwiła uczniom poznanie starych, tradycyjnych zawodów. Zajęcia sprawiły wszystkim wiele radości.

 

Przeczytano: 185 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: